Czym są owijarki do palet i jakie są ich rodzaje?

Owijarki do palet

Współczesny świat stwarza wielkie możliwości szczególnie w dziedzinach gdzie rozwój technologiczny pozwala na wytwarzanie urządzeń niezawodnych, bezpiecznych i w pełni zautomatyzowanych. Szybki rozwój widać szczególnie w sferach, które pozwalają na bezpieczny transport i długoterminowe magazynowanie towarów wielkogabarytowych. Do takich urządzeń należą między innymi owijarki do palet. Maszyny te pozwalają na szybkie i dokładnie opakowanie towarów ustawionych na paletach.

Urządzenia te można podzielić na przykład na: stacjonarne, mobilne, samojezdne. Zaś ze względu na sposób wykonywania swoich zadań dzieli się je na półautomatyczne i w pełni zautomatyzowane.

Innym podziałem jest sposób w jaki wykonywane są prace związane z opakowaniem towarów. I tu podział jest bardziej precyzyjny, gdyż spotkamy owijarki pionowe, owijarki z wirującym ramieniem oraz owijarki pierścieniowe. Maszyny te służą do owijania pakowanych towarów folią stretch.

Owijarki pionowe zaopatrzone są w wózki z rolką folii stretch ustawioną pionowo, a w związku z typem urządzenia, foliowanie przeprowadzane jest poprzez obracanie wózka z folią wokół towaru lub obracanie ładunku. Dodatkowymi zaletami tych urządzeń jest jest możliwość wykonywania pakowania górnego, dolnego lub obu tych czynności jednocześnie, może to być owijanie wodoszczelne, owijanie na żądanej wysokości a nawet tworzenie sznurka z foli w celu mocowania ładunku do palety.

Innym rodzajem owijarek są owijarki z wirującym ramieniem. W tych urządzeniach wózek z folią obracany jest wokół stojącego ładunku. Ten rodzaj owijarek zalecany jest do pakowania niestabilnych i bardzo ciężkich ładunków. Niektóre modele tych urządzeń posiadają podwójne ramiona wraz z wózkami foliowymi, pozwala to na bardzo wydajne i szybkie pakowanie towarów.

Maszynami do foliowania o największej wydajności są owijarki pierścieniowe. Mają szczególne zastosowanie w przedsiębiorstwach, gdzie liczy niezawodność, szybkość i możliwość wykorzystywania maszyny przez całą dobę.