Wege

Wege

Internet od wielu miesięcy huczy od materiałów dotyczących wegan. Stali się teraz modni, wybili się wśród społeczeństwa i pragną głosić swoje racje. Ale może od początku. Najpierw wyjaśnię, kto to jest weganin oraz co to jest weganizm. Jest to styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie odpowiedniej diety. Łączy się to z rezygnacją spożywania produktów zwierzęcych na rzecz produktów wegańskich. Weganie dążą także do wyeliminowania produktów, które pochodzą od zwierząt i to nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Weganie tak jak wegetarianie, nie jedzą żadnego mięsa i innych produktów tego typu, których pozyskanie wymaga zabicia zwierzęcia.

Jednak jedna sprawa odróżnia wegetarian od wegan. Ci ostatni bowiem uważają, że jakiekolwiek czerpanie korzyści z wykorzystywania innych jest niedozwolone pod żadnym pozorem. Dlatego nie spożywają mleka i jego przetworów oraz jajek, czy nawet miodu. Nie używają też wełny , czy jedwabiu. Nie używają żadnych produktów odzwierzęcych. Można się zatem zastanawiać co jedzą weganie, skoro główne składniki odrzucili. Sklep wegański posiada szeroką skalę odpowiednich produktów. Dieta zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. U podstawy piramidy żywieniowej wegan głownie znajdują się produkty zbożowe oraz owoce i warzywa. W środkowym poziomie znajdują się rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, rośliny oleiste. W tej grupie można znaleźć również zamienniki mleka krowiego czy koziego, w postaci mleka roślinnego – najczęściej jest to mleko sojowe, kokosowe lub ryżowe. Weganie również zastępują tradycyjny ser przez tofu (ser twarogowy otrzymywanym z mleka sojowego).

Te produkty należy jeść z umiarem i z głową. Wszystko trzeba dokładnie zaplanować. Na szczycie piramidy znajdują się produkty, których spożycie powinno się ograniczyć (ale nie wykluczyć, trzeba o tym pamiętać!), czyli cukier, miód (jeśli ktoś uznaje, że to nie jest produkt pochodzenia zwierzęcego) oraz kawa i herbata.

Ważna jest także metoda przygotowywania potraw. O ile to możliwe, najlepiej jeść produkty surowe. Można także gotować, ale należy pamiętać, że obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin i składników mineralnych w pożywieniu. Często ludzie zastanawiają się, czy dieta wegańska jest w ogóle zdrowa. Wyklucza przecież najważniejsze surowce dla funkcjonowania naszego organizmu. Spróbuję to wyjaśnić: dieta wegańska stosowana prawidłowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia np: otyłości, czy nadciśnienia. Jednak nieprawidłowo stosowana przyczynia się do wielu poważnych chorób.