Jak wybrać kolory do wnętrza?

Nic nie jest tak osobiste jak kolor we wnętrzu. Wybór palety kolorów jest zarówno najważniejszą częścią, jak i najbardziej zniechęcającą częścią dla wielu, jeśli chodzi o dekorowanie swoich domów. Zapoznaj się z kilkoma świetnymi wskazówkami, a pomożemy Ci stworzyć paletę kolorów najlepiej pasującą do Twojego stylu, osobowości i stylu życia.

Wybór kolorów

Zacznij od pracy z koła kolorów. Istnieją kolory podstawowe, drugorzędne i trzeciorzędne.

  • Podstawowe kolory to czerwony, niebieski i żółty. Są czystymi kolorami i nie można ich stworzyć.
  • Wtórne kolory to pomarańczowy, zielony i fioletowy. Kolory te powstają, gdy połączone są równe części 2 podstawowych kolorów. Na przykład równe części żółte i niebieskie czynią kolor zielony. Podstawową sprawą jest to, że zaczynamy selekcję kolorów.
  • Kolory trzeciorzędne są mieszaniną różnych części kolorów podstawowych i podstawowych w celu uzyskania różnych odcieni, w wyniku czego kolory pierwotne i wtórne stają się mniej żywe. Białe i czarne są często dodawane w celu przyciemnienia i zmiękczenia tych odcieni.

Kolorowy schemat

Użyj koła kolorów, aby stworzyć własny schemat kolorów najlepiej pasujący do Twojej osobowości. Dostępne są 4 rodzaje możliwych schematów kolorów.

  1. Monochromatyczny. Monochromatyczny schemat kolorów wykorzystuje ton w tym samym kolorze z dodatkiem bieli lub czerni, aby rozjaśnić lub przyciemnić kolor. Na przykład w tym schemacie niebieski może stać się jasnoniebieskim lub ciemnym ciemnoniebieskim i wszystkie trzy barwy tego samego odcienia są używane do stworzenia tego efektu.
  2. Analogiczny. Analogiczny schemat używa kolorów, które pojawiają się obok siebie na kole kolorów. Na przykład żółty będzie używany z zielonym lub pomarańczowym, lub niebieski będzie używany z zielonym lub fioletowym. Stwarza to kolorową i często kojącą paletę.
  3. Kontrast. Schemat kontrastu jest bardziej dramatyczny. Tutaj stosuje się triadę kontrastujących kolorów, takich jak żółto-pomarańczowy, zielono-niebieski i czerwono-fioletowy. Wprowadza to więcej kolorów i energii do palety Twojego domu.
  4. Uzupełniający. Wreszcie mamy schemat uzupełniający, w którym dwa przeciwstawne kolory, takie jak niebieski i pomarańczowy, są używane razem, aby stworzyć dramatyczny, odważny i wysokoenergetyczny schemat kolorów.

Tworzenie schematu

Ostrzegamy przed wyborem koloru ściany jako pierwszej. Farby do ścian są niedrogie i można je tworzyć w dowolnym kolorze i dowolnym odcieniu, jaki chcesz. Najlepiej zacząć od trudniejszego znalezienia przedmiotów takich jak meble, dywaniki czy dywany. Po wybraniu wyposażenia możesz przejść do koloru ściany.

Możesz zdecydować, że wolisz, aby twój kolor nie znajdował się na ścianach, ale w akcesoriach lub meblach. Wielu ludzi to lubi. Inni, na odwrót, wolą bardziej neutralne meble skontrastowane śmiałymi i potężnymi ścianami.